Římskokatolická farnost Lovčice

Nedílnou součástí architektury naší obce je chrám svatého Bartoloměje – znamení historie a duchovního rozměru lidského života. Náš kostel je významnou kulturní památkou, je však hlavně místem setkávání lidí, kteří touží společně sdílet duchovní hodnoty, které jsou aktuální i pro člověka dneška.

Loncice_Bartolomej

Římskokatolická farnost Lovčice patří pod duchovní správu v Chlumci nad Cidlinou. Administrátorem (správcem) farnosti je ICLic. Pavel Seidl (bydlí na faře v Chlumci nad Cidlinou), jáhnem farnosti je PaedDr. Vladimír Beňo a ve farnosti vypomáhá i kněz v důchodovém věku páter Václav Netuka (oba bydlí na faře v Lovčicích).

Pravidelné bohoslužby v našem chrámu jsou v neděli a ve čtvrtek. Farní pastorační místnost slouží k pravidelnému setkávání děti, zájemcům o hlubší poznání Bible ze širšího okolí na biblických hodinách a společenství manželů. Příležitostně se zde také setkáváme při přípravě snoubenců na církevní sňatek, při přípravě na křest – rodičů dětí, či dospělých.

K nejvýznamnějším dnům života farnosti patří slavení hlavních křesťanských svátků – Vánoc a Velikonoc, poutní slavnost (slavnost Těla a krve Páně) a slavnost posvěcení chrámu (první neděle v září). K radostným událostem našeho farního společenství jistě patří slavnost křtu a slavení uzavření manželství, lidsky smutnější jsou rozloučení s našimi zesnulými.

Farnost pravidelně organizuje i kulturní akce – v rámci poutní a posvícenské slavnosti, Noci kostelů, Vánoc… Ze společenských aktivit farnosti ještě vzpomeneme nedělní odpoledne pro děti, setkání dětí s Mikulášem, či pravidelný farní výlet.